Maciej Tubis

Pianista, łodzianin z urodzenia (7 lipca 1983r.)

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu profesor Beaty Cywińskiej. Obecnie jest wykładowcą tejże uczelni w dziedzinie improwizacji (w katedrach fortepianu, edukacji artystycznej, teorii) oraz wydziału jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Za swoje najważniejsze osiągnięcia uznaje wyróżnienie przez Stuarta Nicholsona dla brytyjskiego magazynu Jazzwise oraz nowojorskiego Village Voice płyty Live In Luxembourg na najlepszą płytę jazzową (2009) na świecie; zdobycie II nagrody na Konkursie Pianistów Jazzowych (2004), wyróżnienie przyznane przez TVP2 w programie Dolina Kreatywna za kompozycję Spełnienie (2006), nagrodę specjalną na Konkursie Programieianistów Rozrywkowych radiowej Trójki (2007); Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego Jazzmana 2007 podczas gali Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim (2008) oraz nominacji jako Nadzieja Roku (2011). Koncertował na wielu festiwalach w całym kraju oraz na żywo w studio im. A. Osieckiej w radiowej Trójce podczas gali Talenty Trójki (2010), w Polskim Radio Łódź (2010), a jego utwory puszczane były oprócz polskich radiostacji także w brytyjskim Jazz FM przez Mike’a Chadwicka.

Ma na koncie 3 autorskie płyty: Ostatnia płyta to rejestracja koncertu Tubis Trio w sali koncertowej opactwa w Luksemburgu z 25 września 2008 roku. „Niesamowite jak różnią się między sobą aranżacje (…) Obecne okrzyki, wyraźne emocje towarzyszące muzykom i publiczności (…) Wszystko oryginalne, mocno odbiegające od muzyki stricte jazzowej (…) Album rokuje jak najlepiej, odkładam go na półkę tuż przy odtwarzaczu.” – tak napisała Monika Okrój w Jazz Forum.
Druga płyta, która ukazała się w lipcu 2009 roku jest także zapisem koncertu Macieja Tubisa oraz Polish String Orchestra z Filharmonii Łódzkiej z 10 maja 2008 roku „Szczególnie imponujące i ciekawie brzmi tu zderzenie nieśpiesznych fortepianowych improwizacji ze ścianą konsekwentnie rozwijających jeden motyw partii smyczków. („Retrospekcja”, „Spełnienie”). W finale aż ciarki przechodzą po plecach… Już za to należą się duże brawa.” – tak napisał Paweł Kujawa w Tygodniku Nowym . Debiutancka płyta to rejestracja koncertu w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej z 21 kwietnia 2007 roku. „Spełnienie przynosi dźwięki poetyckie, naznaczone pewnymi walorami ilustracyjnymi i w gruncie rzeczy bardzo przystępne” – tak pisał w swojej recenzji Łukasz Iwasiński z Jazz Forum.